marți, 15 ianuarie 2013

Proiect de lectie Kui Marta Mihaela


Tutore: Ceapsa Iuliana
Supervizor: Grati Gloria
Proiect de tehnologie didactica


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timișoara
PROPUNĂTOR: Kui Marta Mihaela
DATA: 27.11.2012
ORA: 1 (8:00 – 9:00)
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Studiul formelor și culorii
TEMA LECŢIEI: Elemente decorative – suprapunere grafică
TIPUL LECŢIEI: Predare
SUBIECTUL LECȚIEI: Marea Unire de la 1918

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
-          Exersarea mijloacelor specifice, utilizarea variata a elementelor limbajului plastic
-          Largirea orizontului de cunoastere prin studiu teoretic si observarea documentatiei
-          Stimularea proceselor intelectuale de analiza si sinteza
-          Problematizarea si gasirea de solutii in situatii inedite
-          Dezvoltarea gandirii artistice, a imaginatiei, inventivitatii si creativitatii
-          Aplicarea in practica a cunostintelor teoretice acumulate si aprofundarea lor prin realizarea unor structuri concrete

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să explice motivul decorativ, stilizarea, și suprapunerea grafică
O2- Să observe pe imaginile din manual, albume de arta, planse-model ;
O3- Să rezolve tema plastica ;
O4- Să respecte etapele de lucru ;
O5- Să realizeze o compozitie, folosind tratarea picturala prin suprapunere grafica;
O6- Să evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: Conversaţia, problematizarea, explicaţia, demonstratie, munca independenta

Mijloace: Coala de hârtie A3, instrumente de lucru, culori, planşe, manual, catalog de note, caprite, sevalete, plansete, ilustratii, pensule.

Forme de organizare: Colectiv, grup, individual


EVALUARE: Aprecierea şi autoaprecierea lucrărilor


BIBLIOGRAFIE:
“Arta populară” – Paul Petrescu, Elena Secoșan
“Cusăturile și broderiile costumului popular din România” – Ecaterina D. Tomina
Manual pentru clasa a V-a – Nicolae Filoteanu, Doina Marian

Secvenţele lecţiei
Dozare
Ob. op.
Conţinutul ştiinţific al lecţiei
Strategia didactică
Observaţii
Metode
Mijloace
Forme de organizare
C
G
I
1.Moment organizatoric
2
Min.

Efectuarea  prezenţei.
Aranjarea atelierului (caprite, sevalete, plansete), pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare pentru desfăşurarea activităţii de creație  plastică.

Conversatia:

Catalog de note, caprite, sevalete, plansete, coala de hârtie 50/70 cm, instrumente de lucru, culori
X

X

2.Captarea atenţiei
2
Min.

Se va pune in discutie teme anterioare, cunostinte asimilate de elevi, se va reactiva etapele parcurse deja de elevi, pentru a face legatura cu tema noua.
Întrebare: Ce s-a întâmplat de 1 Decembrie?
Conversatia

X

X

3.Anunţarea lecţiei
2min
O1
O2
Se va anunta tema propriu zisa: Sa realizeze o compozitie deschisa, dinamica, cu personaje in costume populare redand atmosfera de sarbatoare cea a avut loc la Marea Unire. Vor folosi tratarea picturala prin suprapunere grafica, si binenteles motivul decorativ ce apare pe costumele populare ale romanilor.
Conversatia
Explicatia
Imagini planse demonstrative, manual
X

X

4.Prezentarea
noului conţinut


Se discuta despre motivul decorativ:
Motivul decorativ este elemntul fundamental al compozitiei ornamentale. In arta noastra populara avem multe motive decorative, dintre care unele sunt celebre: soarele,omul, pomul vietii, vasul cu flori,pasari, calul cu calaret etc.
Alte motive decorative sunt florile, unele plante, animale insecte,pasari,cat si chipuri ale omului, care nu exista in realitate.
Pentru a deveni motiv decorativ, elementul ales din natura trebui stilizat.
Se va explica procedeul stilizarii:
Stilizarea este un procedeu de creare a motivului decorativ. Decorarea se face pe diverse materiale (lemn, piatra textile) De aceea, motivul trebuie sa fie conceput in scopul folosirii lui. El poate sa se incadreze in unele forme geometrice (patrat, cerc, triunghi) sau poate fi desenat liber, artistic
Prin stilizare sunt selectate trasaturile caracteristice ale unnor forme,înlaturand detaliile nesemnificative, neesentiale.
Stilizarea nu este o simplificare si nici o amplificare a elementului stilizat, ci o subliniere a trasaturilor caracteristice. O frunza de liliac sau de plo are o alta forma decat o frunza de stejar. Deci caracteristicile lor sunt diferite.
Motivele decorative create prin metoda stilizarii pot di repetabile sau unice.
Se va explica tratarea picturala prin suprapunere grafica :
- este un alt procedeu al
modularii prin vibrarea unor suprafete picturale ;
-prin suprapunere grafica pot fi puse in evidenta unele ornamente vestimentare ;
- tratarea picturala prin suprapunere grafica, se face cu migala, este o compozitie nefigurativa cu linie spiralata trasata in duct continuu.Este decorativa pentru ca nu exprima volum ori spatialitate
-se discuta imagini din manual, plase model si albume de arta ;






5. .Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor
35min
O3

In prima faza elevii vor incepe realizarea temei date prin schitarea in desen a compozitiei lor. Timp in care profesorul va face observatii individual pentru intelegerea si realizarea temei cat mai concret.
Mai apoi se vor apuca sa trateze pictural aceasta tema.
Conversatia



X

6.Incheierea lectiei
5min

Stimularea spiritului de observaţie şi a creativităţii.
Se vor face corecturi colective şi individuale
Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.
Evidentiez elevii cu rezultate optime.
Conversatia
Observatia
Lucrarile elevilor
X

X







luni, 14 ianuarie 2013

Expozitie Forma si expresie


Expozitia studenteasca ''Forma si expresie'' , a fost organizata de Departamentul de Design si Arte Aplicate al Facultatii de Arte si Design din Timisoara. A prezentat: critic de arta Gabriel Kelemen



 
















Proiect de lectie Rodica Cosarba


PROIECT DIDACTIC

SUPERVIZOR: GATI GLORIA
TUTORE: CEAPSA IULIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Cercul de Arte Plastice
PROPUNĂTOR: Cosarba Rodica
DATA: 26.11.2011
CLASA: a –X –a B
Ora: 1
ARIA CURICULARĂ: Arte
OBIECTUL DE ÎNVÎŢÎMÂNT: Studiul culorii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Luminozitatea,calitatea si puritatea culorilor
TEMA LECŢIEI: Contrastul culorilor in sine
 SUBIECTUL: Felicitari 3D
TIPUL LECŢIEI: Predare
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE: Conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia
MIJLOACE: Materiale specifice, hârtie cartonata in diverse culori A4, liniar, foarfece, compas, lipici solid,  felicitari model
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal şi individual
EVALUARE: Aprecierea şi autoaprecierea lucrărilor
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1.Utilizarea elementelor de limbaj plastic, contrastul culorilor
1.2. Stimularea aptitudinilor practice
1.3.Exersarea imaginatiei pentru a realiza un obiect 3D
 1.4.Expunerea plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici specifice artelor plastice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
       O1 Să obtina prin decupaj, folosindu-se de model, o forma 3D
       O2 obtina maxim doua contraste al culorilor in sine, pastrand simplitatea
       O3 Să compuna cat mai creativ felicitarea

Nr.
crt
Secvenţele
lecţiei
Dozare

Ob.
Op.
Conţinutul ştiinţific al lecţiei
Strategia didactică
Observaţii
Metode
Mijloace
Forme de
organizare
C
G
I

1
Moment organizatoric
5 min

Se stabileşte liniştea şi ordinea
Are loc pregătirea pentru desfăşurarea lecţiei, controlul materialelor specifice de lucru
Absenţele se vor consemna la începutul orei
Conversaţie
Materiale specifice, hârtie cartonata in diverse culori A4, liniar, foarfece, compas, lipici solid,  felicitari model
Colectiv

2
Discuţii pregătitoare
5 min
O1
Se prezintă felicitarile model.
Are loc o conversaţie despre modalităţile prin care acestea trebuie transpuse.  
Se atrage atenţia asupra realizarii corect a decupajului, explicandu-se pasii pecare trebuie sa ii urmeze.

Conversaţia
Demonstratia
Explicaţia
Felicitari model
Colectiv

3
Reactualizarea cunoştinţelor şi analiza temei plastice
  5 min

O2



 
Se discuta pe baza cunostintelor precedente in compozitie, despre contrastul culorilor. Se explica despre luminozitatea si puritarea acestora si cum interactioneaza.


Planse demonstrative,exemple cu tipurile de elemente plastice
Explicatii din carti


Colectiv

4
Realizarea subiectului
30 min
O3
Se aleg foile coloratedupa care se studiaza pas cu pas modelul decupajului.
Explicaţia,
Studiu planse



5
Creare şi formare a priceperilor şi deprinderilor

O3
Se obtine desenul in creion al modelului , dupa care se decupeaza modelul si se ofera explicatii in vederea imbinarii obiectului .
Explicaţia



6
Aprofundare prin analiză
5 min

Îndrumarea elevilor în timpul activităţii
Se vor face corecturi colective şi individuale
Se vor aprofunda ideea urmărită prin analizarea unor lucrări reuşite sau mai puţin reuşite
Exerciţiul joc
Explicaţia
Analiza
Planse ale elevilor

Colectiv


Individual

7
Evaluarea
3 min

Se va face o analiză a lucrărilor după următoarele criterii:
       -Respectarea temei plastice
-Expresivităţile obţinute cu ajutorul elementelor de limbaj plastic, creativitate
-Unitatea si echilibrul compozitional
             Analiza
Planse ale elevilor


Închiderea lecţiei
2 min

Se va face apreciere asupra desfăşurării lecţiei în ansamblu şi se va coordona analiza lucrarilor in directia continuarii lor cat mai corecte in ora urmatoare.